MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

İşbu Sözleşme 27.11.2014 tarih ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereği, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dahil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan bir sözleşme olması nedeniyle düzenlenmiştir.

MADDE 1 – KONU

İşbu Sözleşmenin konusu, SATICI'nın, ALICI'ya satışını yaptığı yolcu taşıma biletinin satışı ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ikincil mevzuatı olan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri ile ilgili diğer mevzuatlar gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

MADDE 2 - TARAFLAR

2.1 SATICI BİLGİLERİ

Unvan: LÜKS FIRAT TURİZM NAKLİYAT OTOMOTİV SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ.
Adres:Fırat Mah. Urfa Bulvarı D.B.B Terminali 210/43 Kayapınar/Diyarbakır
Telefon: 4122262323
E-posta: diyarharput@gmail.com
Vergi Dairesi ve Numarası: Gökalp -1640056556br> Ticaret Sicil Numarası:13052
Mersis Numarası:164005655600002

2.2. ALICI BİLGİLERİ

Adı-Soyadı:
T.C. Kimlik Numarası:
Telefon:
E-posta:

MADDE 3 - SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN, HİZMET BİLGİLERİ

İşbu Sözleşme konusu hizmet, otobüs yolcu taşıma bileti olup; biletin, satış bedeli, ödeme şekli, binis yeri, varış yeri, seyahat tarihi, hareket saati, koltuk numarası siparişin sonlandığı andaki bilgilerden oluşmaktadır ve ALICI'nın elektronik posta adresine de gönderilmektedir.

BİLET DETAYLARI

Tarih Saat Koltuk No Nereden Nereye Ödeme Şekli Toplam Tutar (KDV Dahil)

MADDE 4 - GENEL HÜKÜMLER

4.1. ALICI; bu sözleşmeyi elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce, sözleşme konusu ürünü temel nitelikleri, sefer tarih, saat ve güzergahı, biletin tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve SATICI'nın tam ticari unvanı, açık adresi ve iletişim bilgilerine ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

4.2. SATICI, ancak satış esnasında bilet bedelinin tam olarak ödenmiş olması kaydıyla bilete konu taşıma hizmetini vermekle yükümlü olacaktır. Satış işlemi gerçekleştikten sonra, herhangi bir nedenle bilet bedeli ödenemez veya banka kayıtlarında iptal edilirse, SATICI'nın herhangi bir yükümlülüğü kalmayacaktır.

4.3. Sözleşme konusu yolcu taşıma bileti, ALICI tarafından şahsen seyahat başlangıcı öncesinde SATICI'nın en yakın şubesinden teslim alınacaktır. Bu nedenle ALICI, yolcu taşıma biletini teslim alırken kimlik kartını ve bu alışverişte kullanmış olduğu kredi kartını SATICI’nın görevli personeline ibraz etmek zorundadır. Bilet, bir başkasına devredilemez ve isim değişikliği yapılamaz. Bilet üzerindeki kimlik bilgileriyle yolcunun kimlik bilgilerinin uyuşmaması halinde, yolcu sefere kabul edilmeyecektir. Bu halde bilet bedel iadesi yapılmaz.

4.4. ALICI, bilet satın alırken tüm bilgilerin (cinsiyet, isim vb.) doğru girmelidir. Aksi takdirde doğacak aksaklıklardan dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. İnternetten bilet alırken araç koltuk şeması ekranda gösterilmektedir. Bu şemada bay ve bayan için uygun koltuklar belirtilmektedir. ALICI koltuk seçerken kendi cinsiyeti için uygun olarak gösterilen koltuğu doğru olarak seçmekle yükümlüdür. Aksi durumda seyahati sırasında başka uygun koltuk varsa o koltuğa yerleştirilir, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayılır ve bilet bedeli iadesi yapılmaz.

4.5. Operasyonel sebeplerle araç tipi ve koltuk konumu değiştirilebilir. Bunun yanı sıra,

4.6. Bilet başına 30 KG aşan bagajlar için ek taşıma ücret alınır. Bagaja verilen ve değer takdiri yapılmayan eşyaların kaybı halinde, bilet bedelinin üç mislinden fazla para ödenmez. Otobüs ve Şehir içi servis araçları içerisinde unutulan, kaybolan veya çalınan eşyalardan SATICI sorumlu tutulamaz.

4.7. Bilet gösterilip, fiş alınarak bagaja verilen eşyanın idari ve adli makamlarda yapılacak muayenelerinde doğacak cezai mesuliyet bagaj sahibine aittir. ALICI seyahati başlangıcında araca binerken bagajını teslim etmesi durumunda mutlaka bagaj fişi istemelidir. Bagaj fişi olmayan bagajlardan SATICI sorumlu tutulamaz.

4.8. Bagajda ve yolcu beraberinde, insan sağlığı açısından zararlı ve tehlikeli durum ihtiva eden maddeler ile, uygunsuz nitelikteki ambalaj ve eşyalar kesinlikle taşınmaz.

4.9. Konuk olarak seyahat eden ALICI'lar, ek Ferdi Kaza Sigorta kapsamında değildir.

4.10. Araç içinde aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (şaka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. SATICI, yolcuların ve diğer evcil hayvanların güvenliğini tehlikeye atma riski bulunan hayvanları kabul etmeme hakkına sahiptir.

4.11. Kanun ve Yönetmelik gereği, sefer ve fiyat tarifeleri önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları, açık biletlere de uygulanır.

4.12. 7 yaşından büyük çocuklar için otobüste ayrı yer tahsisi, ayrı bilet alınması zorunludur. Reşit olmayan ve yalnız seyahat edecek çocuklar için yazılı veli muvafakatı gerekir.

4.13. ALICI'nın tanımadığı kişilerin yiyecek – içecek ikramlarını yahut bagajlarını güvenliği bakımından kabul etmemesi gerekmektedir.

4.14. Yasal açıdan izin verilmeyen yerlerde inip binmek için ısrar edilemez. İnilecek olan durak önceden haber verilmek durumundadır. İnmeden önce bagaj fişinin ve eşyaların hazırlanması, araç durmadan yolcunun yerinden ayrılmaması gerekmektedir.

MADDE 5 - CAYMA HAKKI VE BİLET İPTALİ

5.1. ALICI, bilet iptali, değişiklik ve diğer taleplerini, seferin hareket saatine 24 saat kalana kadar, SATICI'nın internet sitesi üzerinden veya çağrı merkezi aracılığıyla yapabilir. Sefer hareket saatine 12-24 saat kala yapılan iptallerde bilet bedelinin %30’u, 2-12 saat kala yapılan iptallerde bilet bedelinin %50’si ve 2 saatten az kala yapılan iptallerde bilet bedelinin tamamı kesilir.

5.2. Bilet iptal ve iade işlemlerinde, ilgili kredi kartına iade süresi bankaların uygulamasına göre değişiklik gösterebilir.

MADDE 6 - YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme, ALICI tarafından elektronik ortamda onaylanmakla yürürlüğe girmiştir.